Komunitná záhrada

Komunitná záhrada opäť ožije
12.4.2022

Komunitná záhrada opäť ožije

Po zimnej prestávke mestská časť Košice-Západ otvára opäť medzi Terasanmi mimoriadne obľúbenú komunitnú záhradu v areáli na Laboreckej 2


Chcete svoj záhon na sídlisku? Rezervujte si ho včas!
12.3.2021

Chcete svoj záhon na sídlisku? Rezervujte si ho včas!

Baví vás vŕtať sa v zemi, vlastnoručne si vypestovať úrodu, ale nemáte svoju záhradku? Tu máte riešenie.

Čo je to komunitná záhrada?

Je to záhrada poskytujúca zázemie pre všetkých ľudí, ktorí majú záujem pestovať a tráviť čas vonku. Je to priestor pre stretávanie sa a realizovanie záhradkárskych aktivít. Hlavným účelom je pestovanie zeleniny, ovocia, byliniek, kvetov a samozrejme aj susedských vzťahov.

Kde sa nachádza Komunitná záhrada Terasa?

Záhrada je situovaná v areáli bývalej materskej školy na Laboreckej ulici 2, za budovou OC Galéria.

Ako sa do záhrady dostanem?

Vstup do záhrady sa nachádza pri vchode do susediacej cukrárenskej výroby Dita. Kľúče od bráničky a domčeka s náradím dostane záujemca po opakovanej návšteve (2 až 3 krát) a zaregistrovaní sa v centre pre rodičov s deťmi Terasáčik. V prípade uzamknutej brány je možné sa do záhrady dostať cez hlavný vstup do areálu v štandardných otváracích hodinách.

Prístup prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy: najbližšia zastávka je Magistrát mesta Košice, kam premávajú autobusové linky 71 a 72 a električkové linky 6, 9, R3, R4 a R7. Na tejto zastávke stoja aj autobusy prímestskej dopravy.

Platia v záhrade nejaké pravidlá?

Budeme radi, ak sa budú v záhrade dodržiavať tieto jednoduché pravidlá:

  1. Na rastliny nešliapem, netrhám ich a nepoškodzujem.
  2. Neváham sa opýtať, či môžem niečo ochutnať alebo pomôcť v záhrade.
  3. Nebehám po záhrade a neskáčem, keď sa chcem hrať, využijem ihrisko.
  4. Do záhrady nevodím psov.
  5. Rešpektujem ostatných návštevníkov.
  6. Udržujem poriadok a odpadky hádžem do koša.     
  7. Odpad zo záhrady dávam do kompostu.
  8. O záhrade šírim dobré meno a pozvem do nej svojich priateľov.

Čo sa v záhrade nachádza?

V záhrade je množstvo veľkých stromov, vďaka ktorým je tu príjemné prostredie a polotieň. Sú tu dva veľké zeleninové záhony, pri ktorých stojí domček na náradie. Za ním v rohu je kompostovisko. Popri plote sa pestujú ovocné kríky. V záhrade sú umiestnené lavičky a stoly. V zadnej časti stojí nové ihrisko. Z budovy je vyvedený kohútik s pitnou vodou určený na polievanie. Pri ňom je aj niekoľko sudov, v ktorých sa necháva voda odstáť a slúži na polievanie záhrady.

Môžem v záhrade vysádzať vlastné rastliny?

Áno, komunitná záhrada je na to určená. V zeleninových záhonoch vysádzajte len zeleninu a to tak, aby neprekážala susediacim rastlinám. Svoje sadenice si označte. Okolie plota je určené pre bylinky, okrasné rastliny a ovocné kry. Pre väčšie dreviny a stromy tu už nie je miesto.

Kontakt:
Informácie o Komunitnej záhrade Terasa sa nachádzajú a pravidelne aktualizujú na webovom sídle Mestskej časti Košice-Západ: www.kosicezapad.sk a na facebooku na stránke Košice Západ Terasa. Informáciami disponuje aj Centrum pre rodičov s deťmi Terasáčik. Oznamy o akciách a podujatiach budú dostupné na webovom sídle Mestskej časti Košice-Západ a aj na plagátoch. Pre viac informácií nás môžete kontaktovať tiež telefonicky na 055 788 32 45 alebo e-mailom: miestnyurad@kosicezapad.sk

Nastavenia cookies