Výstava fotografií odštartovala oslavy 50-tky Terasy

Výstava fotografií Róberta Berenhauta o zrode sídliska Terasa 50 odštartovala 17. mája oslavy 50-ročnej Terasy. Vernisáž veľkoformátových fotografií v novozriadenom výstavnom priestore obchodného centra Galéria na 2. poschodí si nenechalo ujsť niekoľko desiatok návštevníkov.

Úvod patril dokumentárnemu filmu o Róbertovi Berenhautovi, v ktorom známy košický fotograf prezradil pozadie vzniku diel a aj čo to o svojom vzťahu k Terase. „Keby som bol vedel, že o 50 rokov by mohli moje fotky visieť na takejto výstave, určite by som ich toľko nepovyradzoval. Je tu okolo 20 záberov, čo je len omrvinka oproti tomu, čo som nafotil,“ prezradil nestor košickej reportážnej fotografie a hrdý obyvateľ Terasy od roku 1964.

Starosta jubilujúcej mestskej časti Rudolf Bauer poprial „oslávenkyni“ dostatok zelene, veľa milých aktívnych ľudí, kultúrne vyžitie, vyriešenie problémov s parkovaním, príjemné životné prostredie a aby ľudia nemuseli za prácou cestovať ďaleko. Výber fotografií, ich rozmiestnenie a zvolená forma prezentácie bola dielom kurátora výstavy Michala Opartyho.“Fotografie sú vytlačené na maliarskom plátne, ktoré samo o sebe má svoju štruktúru, zrnitosť. Zvlášť čiernobiele fotografie tak môžu vyniknúť oveľa viac ako na lesklom papieri.“

Výstava v pasáži a na 2. poschodí obchodného centra Galéria a v Átrium klube (Zuzkin park 4) potrvá do 10. júna 2012. V Átrium klube budú premietané aj zvukové a filmové sekvencie z archívu Rozhlasu a televízie Slovenska, ako aj dokument s Róbertom Berenhautom.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v podprograme Košice - Európske hlavné mesto kultúry. Partnermi projektu sú obchodné centrum Galéria a Rozhlas a televízia Slovenska.