Strongman - Pohár Slovanov

POHÁR SLOVANOV 2019 - Majstrovstvá STRONGMAN slovanských národov a KinderSilák

Košice si po doterajších súťažiach v štýle „Strongman“ získali titul najúspešnejších pretekov silákov v Európe, nielen svojou náročnosťou, profesionalitou, ale hlavne veľkým diváckym záujmom. Aj tento rok v Košiciach vystúpia najsilnejší pretekári nominovaní zo Slovenska a okolitých slovanských štátov (Bieloruska, Ukrajiny, Srbsko, Poľska, Českej republiky a ďalších krajín). Toto jedinečné podujatie silných Slovanov prebehne pod gesciou federácie SASIM, ktorá má ako jediná licenciu na európske súťaže Strongmanov. Po vzore minuloročných Majstrovstiev Európy najsilnejších párov v Košiciach, ktoré boli unikátne najmä súhrou muža a ženy, aj tento rok prináša toto jedinečné podujatie do Košíc organizátorka rôznych kultúrno-športových akcií a vrcholová športovkyňa Janka Kordiaková spolu s najväčšou mestskou časťou Košice–Západ.

Pútať bude najmä disciplína vo fontáne

Majstrovstvá najsilnejších mužov slovanských krajín budú v Košiciach po prvýkrát. Popri nadľudských výkonoch silákov však priestor dostanú aj deti, ktoré zapojíme do rôznych zábavných súťaží o špeciálne ceny. KinderSilákov budú oceňovať samotní slovanskí herkulovia. Organizátori dajú ako zvyčajne príležitosť aj jednotlivcom z verejnosti, ktorí si budú môcť vyskúšať absolvovať niektorú z disciplín na vlastnej koži. Stačí len prísť a zapojiť sa. Na čo sa teda diváci môžu tešiť? Svalovcov čaká 6 silových a vytrvalostných disciplín ako ťahanie 4-tonového auta, dvíhanie 150 kg nápravy, prenášanie 350 kg super-yoke, mŕtvy ťah s automobilom, prehadzovanie kamenných gúľ i špeciálna disciplína vo fontáne, v ktorej budú na čas prenášať ťažké bremená cez vodnú hladinu.

Poľský a slovenský šampión sú favoritmi


Slovenskú republiku budú reprezentovať traja najsilnejší muži, František Piros, Ľubo Griglák a Maroš Štefaňák. Práve Piros je dlhoročným držiteľom majstrovského titulu – najsilnejšieho Slováka, ktorý na Majstrovstvách sveta v dvíhaní klady v Litve získal 4. miesto a je nositeľom Slovenského rekordu v tejto disciplíne (200kg). Po ročnej prestávke spôsobenej zranením sa do profesionálneho kolotoča silákov vracia aj český majster z roka 2018 Pavel Zadražil a z Košíc si chce odniesť Pohár Slovanov. Pod prezývkou „muž z ocele“ príde do Košíc aj srbský šampión Vladimir Bulatovic, ktorý je držiteľom rekordu vo svojej váhovej kategórii vo zdvihu z drepu (290 kg) a v mŕtvom ťahu (330 kg). K ďalším pretekárom budú patriť Ivan Hryhorovskyj pochádzajúci z Ukrajiny, Volodymyr Tsifra z Bieloruska a poľský šampión Rafal Kobylarz, ktorý má podľa doterajších úspechov a formy predpoklady v samotnej súťaži zvíťaziť.

Košice-Západ, sobota 14. september – námestie pred OC Galéria

Aký bude časový harmonogram súťaže?

13.00 - Otvorenie

  • • Slávnostný ŠTART - nástup pretekárov, hymny jednotlivých krajín
  • • Veronika RABADA - hudobné otvorenie v podaní pop-folk speváčky


14.00 - 17.00

  • • Disciplíny STRONGMANOV
  • • Detské súťaže KINDERSILÁK v prestávkach medzi disciplínami (detské a divácke súťaže)
  • • Hudobné a tanečné vstupy Paco de Eva, Mažoretky, Show DS, Exhibičné ukážky Strednej športovej školy Trieda SNP 104 a iné.


17:30 - Oceňovanie

  • • Slávnostné vyhlásenie výsledkov a dekorovanie víťaza - Majstra SLOVANOV 2019

Hlavnými organizátormi majstrovstiev sú MČ Košice-Západ a združenie Umenie žiť - Janka Kordiaková. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka a starostu košického Západu Marcela Vrchotu.