Na Terase pod balkónmi zaznejú koncerty Peťa Cmorika

V zmysle hesla „Keď nemôže Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi“, prichádza najväčšia košická časť Západ ako jedna z prvých samospráv na Slovensku s iniciatívou, pri ktorej sa aspoň sčasti nahradí aktuálny výpadok kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré sa na Terase v hojnom počte plánovali v tomto období. Preto sa na Západe 1. a 8. mája rozozvučia vybrané medziblokové priestory, do ktorých vnesú umelci najznámejšie slovenské hudobné hity, ale i úsmevné historky. Keďže sú v dôsledku opatrení zrušené akékoľvek verejné kultúrne projekty, pri tomto bude potrebné „len“ pohodlne sa usadiť na svojom balkóne či pri okne bytu a nechať sa unášať známymi melódiami.

Počas štátnych sviatkov po 2 koncerty

Na Terase sú v pilotnej fáze pripravené spolu 4 koncerty, ktoré budú na vybraných priestranstvách.

„Pri myšlienke zorganizovať koncerty tohto typu, kedy sa vydávame doslova k ľuďom, do ich obývačiek, sme sa museli zamerať na lokality s dostatočným množstvom bytových domov a ich dispozíciou okien a balkónov smerom k miestu realizácie koncertu. Nebolo to ľahké, keďže ideálne natočené paneláky aspoň v tvare „U“ a smerovaním balkónov do vnútra pomyselnej osi máme na Terase len zriedkavo. Napriek tomu sme vybrali 4 miesta, ktoré na malú chvíľku rozozvučíme muzikou,“ uvádza starosta MČ Západ, Marcel Vrchota. Ako dodáva, tešiť sa môžu obyvatelia Humenskej, Kežmarskej, Ružovej či Ulice slobody. Koncerty sú naplánované takto:

piatok 1. máj 2020

16.00 hod.: HUMENSKÁ – park v medziblokovom priestore
18.30 hod.: SLOBODY / RUŽÍNSKA – park v medziblokovom priestore
 
piatok 8. máj 2020

16.00 hod.: RUŽOVÁ / MATUŠKOVA – park v medziblokovom priestore
18.30 hod.: KEŽMARSKÁ – park v medziblokovom priestore

Terasanom exkluzívne zahrá Peter Cmorik

Počas takmer hodinového kultúrneho vstupu pod balkónmi stavilo oddelenie kultúry mestskej časti na overenú kvalitu a zaručenú osobnosť slovenskej pop-music. Zaznejú azda tie najznámejšie hity jedného z nahranejších interpretov rádií, Petra Cmorika. Ten sa už dnes do Košíc teší a verí, že neostane len pri speve. „Priznám sa, že som ešte publikum na balkónoch nemal, ak nerátam pospevovanie ešte ako chalana pod balkónom frajerky. Určite to využijem aj na otestovanie svojich komunikačných schopností so vzdialenými divákmi v oknách panelákov,“ s úsmevom poznamenal Peter.

Ako dodáva vedúci kultúry na Terase, Dominik Béreš: „Projekt umeleckých popoludní medzi blokmi vyhodnotíme a v prípade, že sa opatrenia v máji a júni neuvoľnia a obyvatelia umenie medzi blokmi uvítajú, pokúsime sa aj do ďalších lokalít na Terase priniesť dávku performance, či už v podobe Stand-up comedy alebo detských nedeľných rozprávkových sérií pre najmenších obyvateľov sídliska.“

Chystajú aj hlasovanie o koncerte pod hviezdami  

Spoločne so sériou popoludňajších koncertov medzi blokmi na Terase zároveň spustia aj facebookové hlasovanie Terasanov o tom, ktorú lokalitu si najviac prajú ako miesto na zorganizovanie „finálového“ koncertu, ktorý už bude v inej atmosfére – večer po zotmení, s efektným nasvietením umelcov. Termín by pravdepodobne mohol pripadnúť na sobotu 23. mája. Svoj návrh lokality a následne aj hlas budú môcť Terasania „odovzdať“ na FB profile Košice Západ Terasa. Tento záverečný koncert minisérie zároveň prinesie ďalšie prekvapenie v samotnom obsadení umelcov. Ostáva už len dodať, že MČ Západ upozorňuje, že v prípade nepriaznivého počasia sa koncert presunie na iný termín, o čom budú v predstihu informovať cez svoje informačné kanály. Zároveň prosí všetkých, aby ostali doma, pri okne či na balkóne. Tých, ktorí sa náhodou chystajú stráviť koncert niekde v blízkom vonkajšom prostredí (napríklad na deke v parku) prosia, aby dodržali všetky odporúčané hygienické a bezpečnostné pravidlá a nezdružovali sa v bezprostrednej blízkosti druhých.