Na Terase bojovali o postup na európsky šampionát v 3x3 basketbale

Košice-Západ, 25.máj 2019

Terasa usporiadala už po 4. krát na svojom území pred nákupným centrom Galéria medzinárodný turnaj v čoraz populárnejšom 3x3 basketbale. Organizačnú taktovku prevzala spolu s košickým Západom do rúk sekcia tohto basketbalového štýlu Slovenskej basketbalovej asociácie, hlavným partnerom podujatia bolo mesto Košice.

Počas sobotného, konečne májového slnečného dňa, si svoje sily zmeralo celkom 23 družstiev v 3 kategóriách - muži „Elite“, ženy a juniori U18 na 3 postavených ihriskách, ktoré svojím celkovým objemom predstavovali náklad 1 kamióna s dodatočným návesom. Okrem vecných a finančných ocenení v celkovej výške 1600€ jednotlivé tímy mali aj ďalšiu motiváciu - zisk postupu na európsky finálový šampionát, ktorý sa toto leto bude konať v českých Pardubiciach.

Výsledková listina nasvedčuje zahraničnej kvalite, hoci súboje boli veľmi tesné a slovenské družstvá sa nenechali zahanbiť. V mužskej kategórii si prvenstvo a postup odnášajú Srbi, medzi ženami dominovali Ukrajinky.

Výsledky muži:

  1. Srbsko (Brox)
  2. Bosna a Hercegovina (Ecos Romari)
  3. Slovensko Energy team (Prievidza)

Výsledky ženy:

  • Ukrajina - reprezentácia U23
  • Slovensko - Košice (Dirdžiho dievčatá)
  • Ukrajina - Ivanofrankivsk


Podujatie sa radí každoročne medzi viacdňový festival košickej mestskej časti Západ - Dni Terasy, a predvojom týchto „profi“ súbojov bol žiacky turnaj v piatok 24. mája, pod názvom Terasa Basket Kids, v ktorom si pod deravými košmi zasúťažili žiaci základných škôl a školských basketbalových klubov z Košíc. Súčasťou tohtoročnej edície bol aj charitatívny rozmer, v ktorom sa mestská časť rozhodla spojiť basketbal s pomocou pre postihnutého autistického chlapca, Lukáša Michaleka, pripútaného na lôžko a 24-hodinovú opateru. Ten rovnako, ako celá jeho rodina, sú nadšencami tohto kolektívneho športu a niektorí členovia rodiny pôsobili dokonca aj v profesionálnych zložkách basketbalu na Slovensku i v zahraničí. Výťažok, jednak z fyzickej zbierky i následného príspevku na darcovský účet, pomôže k zakúpeniu špeciálneho rotopédu pre udržanie svalového tonusu chlapca.

Najbližšie sľubuje Terasa atraktívne športové vyžitie v rýdzo letnom vydaní, kedy bude počas júlového projektu Beach Plaza Terasa hostiť slovenské a zahraničné beachvolejbalové tímy, najprv 13.-14. júla Východoslovenský pohár a v závere mesiaca, 27.-28. júla Majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale kategórie A. Tak ako každý rok, aj tento sa atmosféra športového leta bude odohrávať na centrálnom plážovom dvorci pred OC Galéria a o kompletnom programe celomesačného projektu bude Terasa informovať prostredníctvom svojho webového portálu www.kosicezapad.sk.