Festival Ulica (ne)má šancu!

Na Terase (ne)dajú ulici šancu! Popri množstve aktivít aj slovenský rekord či ozbrojený útok

Tradičný festival trávenia voľného času pod názvom „Ulica (ne)má šancu!“, organizuje aj tento rok najväčšia košická časť Západ na námestí pred OC Galéria. Už tento piatok, 13. septembra si návštevníci budú môcť vyskúšať množstvo záujmových či voľnočasových aktivít, nebudú chýbať ani vystúpenia záujmových klubov a umeleckých skupín.

Pokus o slovenský rekord v stavbe kníh do výšky


Podujatie je rozdelené do 2 častí. Dopoludnia sa pri aktivitách vystriedajú deti z materských a základných škôl, popoludní bude akcia najmä pre verejnosť. O mladších návštevníkov bude postarané detskými atrakciami, tvorivými dielňami, náučnými stanovišťami či súťažnými úlohami. Dominantou tohto „výstaviska“ bude autobus veterán, v ktorom bude počas celého dňa znieť živá hudba v podaní viacerých hudobníkov. Výraznú úlohu bude zastávať Verejná knižnica J. Bocatia, ktorá sa postará o osvetu zo sveta kníh, kvízov i origami. Na festivale bude rezonovať najmä 11. hodina, kedy sa začne stavať do výšky stoh z kníh. Jeho základy položí starosta mestskej časti Marcel Vrchota spoločne s riaditeľkou knižnice Soňou Jakešovou a pokus o čo najvyšší stoh sa zaznamená aj do Slovenskej knihy rekordov.

Pohľad do vesmíru, silové zložky či adrenalínový pump-track

Celodenný program je rozvrhnutý do stálych aktivít i kratších ukážok vybavenia a práce silových a záchranných zložiek, ktoré prídu na rad popoludní. Polícia, hasiči, záchranári, psovodi, za zmienku však stojí najmä predvedenie ozbrojeného zásahu kukláčov – príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže z väznice na Floriánskej ulici, ktorý bude miestami pripomínať akčné scény z akčných filmov. Táto ukážka je naplánovaná na 14. hodinu. Verejnosť a predovšetkým deti čaká množstvo hier, nafukovací hrad i maľovanie na tvár, viacero tanečných, športových a divadelných vystúpení. Vysoký záujem organizátori predpokladajú najmä pri veľkom planetáriu s reálnym pohľadom do vesmíru a prírodných krás, ale aj pri adrenalínovej cyklo-dráhe Pump-Track. Za dobrého počasia si organizátori pripravili aj sprejerský graffiti workshop, na ktorom si návštevníci môžu na pripravenú plochu nastriekať vlastný štýl. Záver podujatia vytvorí na námestí pred obchodným cetrom Galéria scenériu krásnych farieb a estetického pôžitku. O 17. hodine totiž svoje „výsledky práce“ predstaví vernisáž obrazov aktuálneho plenéra z dielne 8 autorov, a to pod názvom „Podvihorlatská paleta“. Kurátorkou výstavy bude uznávaná lektorka a umelkyňa Eva Lorenzová, ktorá je zároveň každoročnou organizátorkou medzinárodných plenérov.

Aktualizácia programu festivalu bude zverejnená na FB profile Košice Západ Terasa a v prípade nepriaznivého počasia bude podujatie prebiehať vo vnútri OC Galéria na prízemí, avšak v obmedzenej forme, keďže niektoré aktivity môžu prebiehať len v exteriéri.