Dni Terasy 2019

Veľký jarmok, zvieracia farma uprostred sídliska či medzinárodný basketbal? od 15. mája na Terase!

Blížia sa každoročne známe festivalové dni najväčšieho košického sídliska Terasa. Od 15. do 25. mája sľubuje MČ Západ aj tento rok zaujímavý a hlavne rôznorodý program počas až 11 programových dní. Nebude chýbať šport, nočné kino v parku, oceňovanie osobností či kvapka krvi. Lákadlom bude najmä veľký niekoľkodňový jarmok, živá farma zvierat či medzinárodný turnaj v 3x3 basketbale.

Novinkou bude „Jarmok pred Galérkou“

Festivalové dni odštartuje súťaž v speve ľudovej piesne Slávik Slovenska (15.5.) a následne tradičná Terasanská kvapka krvi, za dobrého počasia netradične v exteriéri pred Átriom v Zuzkinom parku (16.5.). V tento deň sa na námestí pred OC Galéria otvorí aj veľký jarmok, ktorý v sebe zahrnie tradičnú gastronómiu, takmer 30 druhov remeselných pív, detské atrakcie a tvorivé dielne a samozrejme remeselníkov z rôznych cechov. Nebude chýbať ani hudobno-tanečný program v ktorom sa okrem iného predstavia aj revivalové skupiny Olympic či Kabát, detský hudobný program Slovenské detské pesničky, Funky Michal Kentoš band či pravá ľudová veselica v podaní kapely Altero. Jarmok potrvá až do nedele (19.5.). Počas víkendového sobotného dopoludnia (18.5.) sa medzi paneláky prenesie atmosféra dediny, kedy na celej ploche Zuzkinho parku bude pobehovať množstvo domácich a hospodárskych zvierat, agro-mechanizmy, pilčíci, ktorí predvedú prácu v lese a návštevníci budú môcť okúsiť jazdu na koni, ukážku policajného jazdectva, striekanie z polievačskej cisterny či výstup nad koruny stromov na pilčíckej plošine. Záver prvého víkendu Dní Terasy bude patriť populárnemu Zábavnému kynologickému popoludniu na lúke nad poliklinikou Terasa, s množstvom ukážok a disciplín so psíkmi a ich cvičiteľmi (19.5.).

Deň otvorených dverí či nočné kino v parku
Festival ponúkne aj premietanie dvoch českých komediálnych kinohitov, Pepík a Ten kto ťa miloval. Premietať sa bude v Zuzkinom parku na Grafitti stenu Átrium klubu vždy v piatok o 21. hodine (17. a 24.5.), návštevníci si môžu priniesť deku na priľahlý kopec pre vlastné pohodlie, karimatky pod zadok poskytne Átrium. Najväčšia mestská časť bude lákať do priestorov miestneho úradu aj laických návštevníkov, v pondelok 20.5. privíta starosta MČ Západ najprv dopoludnia školákov, ktorí v závere svojej prehliadky budú ako miestny parlament hlasovať o „dôležitých“ detských otázkach života na Terase. Poobede zas svoje brány otvorí miestny úrad pre individuálnych návštevníkov a záujemcov o prehliadku priestorov a pracovísk, ktoré možno bežný klient v bežnej prevádzke neuvidí. MČ Západ už tradične v rámci svojich osláv odovzdá výročné ocenenia pre osobnosti a kolektívy (21.5.), ktoré sa výraznou mierou pričinili o zviditeľnenie Terasy. Aj v roku 2019 cenu získa šestica jednotlivcov a dve inštitúcie. V programovej štruktúre figuruje aj vernisáž výstavy obrazov členov spolku Galéria 6 pod názvom Krása inšpiruje, pričom za dobrého počasia bude otvorenie výstavy prebiehať vonku, na promenáde Zuzkinho parku pred Átriom (22.5.) a hudobným hosťom bude Cassovia Ensemble.

V športe bude dominovať basketbal i triatlon
V sobotu 25. mája sa fanúšikovia športu môžu tešiť na skvelé výkony slovenských i zahraničných basketbalistov na námestí pred OC Galéria. Prestížny medzinárodný turnaj v street basketbale ponúkne tých najlepších z 3x3 Central Europe Tour s družstvami mužov a žien Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska či Ukrajiny. Víťazi poputujú na európsky šampionát World tour do Čiech. Súťaži bude predchádzať detský turnaj v basketbale žiakov a basketbalové ihriská pred nákupným centrom budú v predvečer turnaja zdarma i pre bežnú verejnosť (24.5.). Športu-chtivé deti a mládež mestská časť zároveň preverí aj v ďalších disciplínach, v súboji triatlonu o pohár starostu si to žiaci škôl „rozdajú“ v plávaní, behu a cyklistike (23.5.)

Kompletný program festivalu s viac než desiatkou akcií si môžete nájsť na www.kosicezapad.sk a denne aktualizované informácie na FB.